تبلیغات
IRANSUV

IRANSUV
تازه های خودرو کشور و دنیا 
قالب وبلاگ
چت باکس


رولز رویز شاه shah rollsroys

صندوق عقب خودروی "رولز رویس " شاه كه به تازگی كیفی از اسناد محرمانه وی در آن به‌دست آمده، دارای "در مخفی " بوده است. روز گذشته در مجموعه تاریخی نیاوران بخشی از اسناد كیف شاه در معرض دید قرار گرفت. اسنادی كه داخل یك كیف شبیه چمدان بود. كیفی كه تازه مرحله "گندزدایی " را پشت سر گذاشته، كیفی تقریباً از جنس "برزنت " با حاشیه‌های چرم قهوه‌ای و كهنه. در صندوق عقب خودروی "رولز رویس " باز شد و مجدداً كیف "گندزدایی "شده توسط امین اموال به همان شكل اولیه درون صندوق عقب قرار گرفت و برگ‌هایی از اسناد متعلق به "نامه‌ خداحافظی شاه اواخر دی‌ماه 1357 برای درباریان " و "نامه‌ امرای دربار " كه مشكلات شخصی خود را برای شاه نوشته بودند، نمایش داده شد.
در بیرونی صندوق عقب خودرو كه باز شد در دیگری درون صندوق، چشم‌نوازی می‌كرد كه محلی برای مخفی كردن بسیاری از "محرمانه‌ها " می‌توانست باشد.كشف نسخه اصلی خداحافظی شاه از امرای ارتش در سال 57 به بهانه بیماری

پرویز سعادتی؛ مدیر پایگاه‌های جهانی میراث فرهنگی به عنوان فرد متخصص در محتویات این اسناد تاریخی می‌گوید: در حال حاضر مجموعه اسناد موجود در این كیف در دست "گندزدایی " است.
به گفته وی اسناد از جهت موضوعی به 3 دسته "حوادث و رویدادهای انقلاب "، "خریدهای نظامی روزهای آخر جنگ جهانی دوم تا اواخر پهلوی " و "نامه‌ها " تقسیم می‌شود كه تاكنون موفق شده‌ایم، پوشه‌ای را كه در آن نامه‌ها بوده است، گندزدایی و بررسی كنیم.
مدیر پایگاه‌های جهانی میراث فرهنگی می‌گوید: این نامه‌ها دو بخش هستند، یكی نسخه‌ اصلی نامه‌ خداحافظی شاه كه اواخر دی‌ماه 1357 برای امرای ارتش نوشته و دیگری نامه‌ یكی از امرای دربار كه مشكلات شخصی خود را برای شاه نوشته است.سعادتی ادامه می‌دهد: اسناد خریدهای نظامی كه در این كیف بود، با موضوع‌های دیگر سنخیت ندارند. به‌ نظر می‌رسد، در روزهای آخری كه شاه در ایران حكومت می‌كرد، به‌ دنبال تبرئه‌ خود و پاك‌سازی در سیستم، اقدام به جمع‌آوری این گزارش كرده كه گزارشی كاملاً مفصل از كسانی است كه در خریدهای نظامی در آن ایام واسطه بوده‌ یا دست داشته‌اند.
وی یكی از اسناد به دست آمده را نامه خداحافظی شاه با امرای ارتش عنوان می‌كند كه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. به گفته وی، در بخشی از نامه، شاه خطاب به امرای ارتش آورده است كه برای استراحت و بیماری از ایران خارج می‌شود و ظاهراً این نامه متعلق به اواخر دی ماه 57 است.
سعادتی می‌گوید: این نامه، نسخه اصلی نامه خداحافظی محمدرضا پهلوی در روزهای آخر حضورش در ایران است.

امین اموال نیاوران: متخصص "رولز رویس " نداشتیم

شهرزاد پاك‌نیت؛ امین اموال نیاوران نیز درباره علت اینكه تاكنون این اسناد بر اثر فعل و انفعالات طبیعی از بین نرفته است، می‌گوید: این اسناد طولانی‌مدت در معرض خاك و آلودگی نبوده است به همین دلیل تاكنون به خوبی باقی مانده است.
وی درباره اینكه چرا تاكنون در صندوق عقب این خودرو باز نشده است، تصریح می‌كند: افرادی كه قبلاً برای باز كردن این در می‌آوردند هیچ تخصصی نسبت به خودروی "رولز رویس " نداشتند و اگر می‌خواستیم با فشار، در را باز كنیم به خودرو كه یك اثر میراث فرهنگی محسوب می‌شد آسیب می‌رسید به همین دلیل به دنبال فردی می‌گشتیم كه تخصصی در این زمینه داشته باشد و مسئول پروژه بازسازی خودروهای سعدآباد كه كاملاً به این نوع از خودرو اشراف داشته، توانست بدون هیچ صدمه‌ای در صندوق عقب را باز كند.

در جستجوی لوازم یدكی به كیف رسیدیمسعید بابایی؛ مسئول پروژه بازسازی خودروهای سعدآباد نیز درباره اینكه چطور در صندوق عقب خودرو را باز كرده است، می‌گوید: اتومبیل‌های "رولز رویس " كاملا دست‌ساز هستند و به همین دلیل تعداد اندكی از آنها در دنیا وجود دارد ما برای راه‌انداختن خودرو به منظور نمایش عمومی، به دنبال پیدا كردن لوازم خودرو از صندوق عقب، در این صندوق را پس از چند روز تلاش، بالاخره باز كردیم.
وی ادامه می‌دهد: پس از باز كردن در صندوق عقب و در مخفی درون آن، متوجه كیف موجود در آن شدیم كه در آن زمان امین اموال سریعاً كیف را برای بررسی به محل امنی منتقل كردند.

پیدا شدن چنین چیزهایی عجیب نیست

علیرضا مقیمی؛ مدیر مجموعه تاریخی نیاوران درباره پیدا شدن كیف شاه و برخی اظهارنظرها مبنی بر اینكه چطور پس از گذشت 32 سال از انقلاب اسلامی تازه این اسناد به دست آمده است، می‌گوید: پیدا شدن چنین چیزهایی اصلا عجیب نیست، مجموعه‌های نیاوران و سعدآباد وسعت بسیاری دارند كه ممكن است بسیاری از آثار و اسناد در گوشه و كنار آن مخفی شده باشد.وی ادامه می‌دهد: این اسناد حدود 7 روز پیش كشف شده است.

مدیر مجموعه نیاوران درباره نحوه باز كردن در صندوق عقب خودروی "رولز رویس " شاه گفت: مسئول پروژه بازسازی خودروهای سعدآباد موفق به باز كردن در صندوق عقب این خودرو شد، وی به دلیل تخصصی كه در حوزه خودروهای قدیمی داشت پس از كمی تلاش موفق به باز كردن این در شد.
مقیمی درباره برخی از واكنش‌ها نسبت به این خبر تصریح می‌كند: ممكن است هر از گاهی اسنادی به دست بیاید بعضی‌ها تصور می‌كنند كه این چیز عجیب و غریبی است اما این طور نیست.

 

 

 

 

 
طبقه بندی: آرشیو عکسها،
برچسب ها: آرشیو عکسها،
[ 1389/06/20 ] [ 07:54 ب.ظ ] [ علی اسکندری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ برای علاقه مندان به اتومبیل ساخته شده است
هر روز آخرین مطالب دنیای اتومبیل و اخبار مربوطه داخل کشور
برای شما عزیزان بر روی وبلاگ قرار خواهد گرفت.
شما عزیزان نیز میتوانید با عضویت در سایت از آخرین آپدیت ها و اخبار سایت باخبر شوید
اخبار خودرو ، بازار خودرو ، قیمت خودرو ، معرفی و آزمایش فنی خودرو های جدید فقط در IRANSUV


لطفا برای دیدن تمام مطالب به صفحات بعدی مراجعه کنید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

Powered by WebGozar

بک لینک طراحی سایت